Mbështetur nga Konrad Adenauer Stiftung
AL / EN

Muzeu Virtual – Kampi i Tepelenës

Për herë të parë në Shqipëri, një kamp i zhdukur i diktaturës vjen para shqiptarëve i rindërtuar në Grafikën 3D. Instituti i Studimeve për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit – ISKK, dhe Konrad Adenauer Stiftung publikuan këtë film dhjetë minutësh, ku falë arkitekturës grafike dhe rrëfimeve origjinale të të mbijetuarve. Ky produkt risjell fizikisht në kujtesën e të ish dënuarve politikë dramën e atij kampi. Kjo është hera e parë që mjedise të brendshme dhe të jashtme të kampit të Tepelenës shfaqen të rindërtuara në video. Narrativa e filmit bazohet në përshkrimet e hollësishme gojore të disa prej të mbijetuarve të këtij kampi: Azis Ndreut, Klora Mirakajt, Simon Mirakajt, Kurt Kolës, Lek Pervizit, Vasil Kokalit, Qamil Merlikës.
Për riprodhimin vizual me kaq mjeshtëri të pamjeve të kampit, artisti grafik dhe regjisori , i janë referuar skicave të Lek Pervizit. Kurse për të gjitha detajet, ekipi ka punuar në konsulencë të ngushtë e të vazhdueshme me Azis Ndreun.

Ekipi i produksionit:

Prodhuar nga Barraka Production

Luljeta Lleshanaku/skenariste,

Elton Baxhaku/regjisor,

Klit Burda/3D artist,

Royald Elezaj/drejtor fotografie,

Agron Tufa/drejtor i projektit.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Related Posts